Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - New York Knobs
The Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - New York Knobs brings simple elegance to your doors with a round New York Knob and Mission Plate. The 7-1/4" plate is made of solid (not forged) brass and offered in five popular finishes.
Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - New York Knobs Features:
- Forged Brass Construction
- Ideal for restoration
- Passage/Privacy sold as complete set with latch and strike plate
- Works with many original (pre-1950) locks
- Hand assembled in the USA.
- 5-year warranty for Mechanical and Finish
- Plate Dimensions: 2-1/2" x 7-1/4"
- Knob Diameter: 2-1/8"
- Projects: 2-1/4"
- Door Thickness: 1-3/8" - 1-3/4"
- Backset: 2-1/4"
Nostalgic Warehouse Mission Interior Mortise Door Set - New York Knobs Specifications:
Package Includes: Door knob and plate for both sides of door, strike and face plate, mortise spindle, mortise lock w/ 2 keyhole covers, skeleton key and wood mounting screws.
Specifications
| Additional Information | Mortise |
| Brand | Nostalgic Warehouse |
| Height | 7 1/4" |
| Material | Brass |
| Projection | 2 1/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Style | Arts & Crafts: 1890 - 1920 |
| Unit of Measure | Per Set |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like